2020-ban új szimbólumot kapott Kaposvár az Esterházy híddal, és tény hogy igen látványos a napszakonként más és más arcát mutató híd. Egy kritikát azonban sokan megfogalmaztak vele kapcsolatban már a kezdetekkor, mégpedig hogy nagyon erős a világítás. Hogy az átlagpolgár számára csak zavaró tényező szakmai szemmel nagyon is komoly probléma, arra egy keddi konferencián mutatott rá Kolláth Zoltán okleveles fizikus-csillagász, a Magyar Csillagászati Egyesület egykori elnöke. Mint videójában elmondja, maga készített hatástanulmányt a hídról, melynek világítása messze nem felel meg a szabványoknak sőt, káros az egészségre, és közlekedésbiztonság szempontjából is problémás.
Már a híd birtokbavétele után többen panaszkodtak az erős világításra, melyre a következőképp reagáltak:
Korábban többen szóvá tették, hogy nagyon erős a világítás, ez azonban a biztonságot szolgálja. Nem csupán a közlekedőkét, hanem a hídét is, hiszen a közlekedési központ teljes területét meg kell óvni a rongálóktól. A korlátokba épített ledes fényforrások szinte nappali fényt varázsolnak a pályatest mindkét oldalán, így éjjel is tökéletesen lehet látni, hová lépünk, vagy éppen hol tekerünk a kerékpárunkkal.
Mint Kolláth Zoltán mondja, célszerű lett volna hatástanulmányt végezni a világítás beszerelése előtt, ez azonban nem történt meg, így a saját méréseivel mutat rá utólag a problémákra. Videós ismertetőjében adatokkal, európai szabványok bemutatása mellett veszi sorra, hogy mi és miért baj a világítással.
A LED szalag problémája
- Nem időtálló
A híd közvilágításához több száz méternyi ledszalagot telepítettek. Kolláth szerint a szalagok az időjárás viszontagságai miatt előbb-utóbb tönkre fognak menni.
- Rossz fényhasznosítás
Egy részük el lett takarva, melyek durván 50%-os hatékonysággal világítanak, ami igen távol esik az európai zöld közbeszerzési javaslattól.
- Kiugróan rossz színhőmérsékleti érték
Az optimális, szabvány színhőmérséklet 3000 Kelvin alatti, ez az érték itt ~13000 Kelvin.
Az erős fény problémája
- Rosszul alszol tőle
Ha olyan fény éri az emberi szemet este, a lefekvés előtti órákban, ami ebben a magas tartományban (13000 K) van, akkor nem alszunk jól, ez több problémához is vezethet.
- Extra kápráztató hatás
Kápráztató hatása van, vezetés közben rosszabbul látjuk az utat.
Összegzés, összehasonlítások
- A híd világításából Bárdudvarnok teljes közvilágítása működtethető
- Ilyen fényerősség mellett tanórát lehetne tartani éjjel
- 30-szoros túlvilágítás az elegendőhöz képest
- 80-szoros az emberi egészségre vonatkozó mérőszám az optimálishoz képest
Szerintetek?