Ha elkezdesz közelebbről megismerkedni a gitározás művészetével, hamar láthatod, hogy magán a hangszeren kívül egy sor tartozék is részét képezi annak a készletnek, amit be kell szerezned. Ide sorolható például a gitártok, de a pengetők is: azok a kis eszközök, amik segítségével könnyebb pengetni a húrokat. Azt gondolhatnád, hogy ezekből tök mindegy milyet használsz, de ez nem így van. A pengetők között óriási különbségek lehetnek, ezért érdemes megismerkedni velük, hogy el tudd dönteni, melyik ideális számodra.
Miért is kell pengető?
A gitár pengető egy hasznos kis eszköz, ami arra szolgál, hogy az ujjaidat kímélhesd, illetve a lehető legszebb hangon tudd megszólaltatni a gitárt. Eleinte talán furcsa lehet megszokni, de ha a rutinod részévé válik, hogy pengetőt használsz, akkor már olyan lesz, mintha az ujjaidhoz tartozna.
Hogyan kell tartani a pengetőt?
Nincs olyan szabály, ami rögzítené, hogy egy pengetőt hogyan érdemes fogni, hiszen mindenkinek más kényelmes. Kettő szempontot kell figyelembe venned:
- az egyik, hogy a kezedet minél jobban kíméld, ne fáradjon pluszban a pengető tartása miatt
- a másik, hogy stabil legyen a tartás, pengető ne csúszkáljon ide-oda a kezedben, mert így nem fogsz tudni rendesen gitározni.
Mindenki egyénileg tapasztalhatja tehát ki, hogyan tudja úgy fogni a pengetőt, hogy az kényelmes is legyen számára, ugyanakkor kellőképpen a helyén maradjon. Persze ha ujjal akarsz játszani, később azt is megteheted, de eleinte célszerű pengetővel gyakorolni.
Milyen pengetőt érdemes használni?
És itt kerül képbe a nagy kérdés: milyen pengetőt érdemes használni? Nos, a pengetők közti különbséget leginkább a vastagságuk határozza meg:
- A lágy pengetők vastagsága 0,6 mm körül mozog, de akár vékonyabbak is lehetnek,
- A közepes pengetők 0,7 és 0,9 mm körül vannak,
- A kemény pengetők meghaladhatják az 1 mm es vastagságot.
Általában azt szoktuk javasolni, hogy kezdő gitárosok keményebb pengetővel gyakoroljanak, ezzel ugyanis maga a játék nehezebb, ugyanakkor jobban kialakul a pengető stabil tartása. Amennyiben már megtanultad a stabil fogást egy keményebb pengetővel, akkor elkezdhetsz gyakorolni a lágyabb fajtákkal, és kitapasztalhatod, hogy neked melyikkel a legjobb gitározni.
Azt is láthatod, hogy a formavilágot, valamint az alapanyagot tekintve is többféle lehetőséged van. Meglehetősen személyfüggő, hogy ki mit részesít előnyben, érdemes többfélét kipróbálni, hogy megtudd, számodra melyik felel meg legjobban. A pengető mérete szintén változó lehet, nyilván egy bizonyos tartományon belül. Ez befolyásolhatja, hogy mennyire tudod stabilan fogni az adott pengetőt, ezért itt is érdemes próbálgatni a lehetőségeket, hogy megtaláld azt, amelyikkel neked a legkényelmesebb játszani.
Egy fontos apróság
A pengető kérdése apróságnak tűnik, de nem szabad félvállról venni. Ezen is múlhat, hogy mennyire tudsz jól játszani a gitáron. Főleg a kezdetekkor nagyon fontosak a sikerélmények, hogy ne akard feladni az álmodat, és folytasd a tanulást. Ha megvan a megfelelő pengető, már azzal is sokat tettél azért, hogy megmaradjon a kezdeti lelkesedésed.